Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik ciekawostki o księżycu

Ciekawostki o Księżycu

Data publikacji 14 września 2022

Ciekawostki o Księżycu nie są zbyt powszechne, aczkolwiek niektóre z nich mogą okazać się niezwykle ciekawe. Księżycem interesuje się większość z nas od wielu lat. Zainteresowanie to jest do tego stopnia duże, że niektórzy postanowili na nim stanąć – z pozytywnym rezultatem. Jeśli zastanawiałeś się kiedyś czy można wziąć komunię na Księżycu lub skąd wziął się kształt tortu i świeczki na nim, to ten artykuł jest dla ciebie.

Znane ciekawostki o Księżycu

Ciekawostki o Księżycu, które są powszechnie znane. Słyszymy o nich już od najmłodszych lat. Zatem tylko dla przypomnienia kilka głównych:

 1. Księżyc jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi.
 2. Zaszczytu bycia pierwszym człowiekiem na Księżycu doświadczył Neil Armstrong w 1969 roku. Do tej pory okazję na nim stanąć miało zaledwie 12 osób.
 3. Kształt Księżyca, choć mogłoby się tak wydawać, wcale nie jest okrągły. Przyjmuje on formę elipsy.
 4. Przyciąganie grawitacyjne jest 6 razy mniejsze, od tego na Ziemi.
 5. Zaćmienie Księżyca to faza, w której Ziemia znajduje się pomiędzy nim, a Słońcem.

Księżyc – ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia

Nasz Naturalny Satelita wciąż pozostaje wielką tajemnicą na wielu płaszczyznach, niewątpliwie jednak są odkrywane coraz to nowsze informacje. Niektóre z nich ulegają ciągłej zmianie pod wpływem dokonywanych badań, aczkolwiek na chwilę obecną podaje się takie:

 1. Tzw. “ciemna strona” nie istnieje. Z Ziemi widzimy tylko Księżyc z jednej perspektywy. W rzeczywistości Słońce oświetla Księżyc jednakowo z każdej jego strony.
 2. Fazy, to z naszej perspektywy, oświetlane części Księżyca przez Słońce.
 3. Na Księżycu można znaleźć wiele rzeczy, m.in. pozostawione przez astronautów flagi czy odciski butów. Flaga amerykańska jest obecnie biała. Stało się tak w wyniku promieniowania słonecznego. 

Księżyc – ciekawostki, te najbardziej intrygujące

Wyróżnia się też informacje, o których się nie mówi na co dzień, a są one najbardziej fascynujące w całym tym zestawieniu.

 1. Na Księżycu znajdziemy Internet. W porównaniu do tego Internetu jaki świadczą usługodawcy obecnie jest to mała prędkość, aczkolwiek pozwala, np. na połączenie się z bliskimi na Ziemi.
 2. Tort urodzinowy i stawiane na nim świeczki są nawiązaniem właśnie do tego Satelity. Rytuał ten wywodzi się aż ze starożytności. Grecy, by oddać hołd Artemis – bogini Księżyca, piekli okrągłe ciasta lub chleby. Świeczki miały oddawać blask Księżyca, a unoszący się dym był symbolem modlitwy. Zdmuchnięcie świeczek za pierwszym razem miało także przynieść pomyślność.
 3. Klasyk muzyki, czyli Frank Sinatra i jego utwór “Fly me to the Moon” były pierwszą piosenką odtworzoną na Księżycu.
 4. Dokładnie 50 lat mija w 2022 roku, od ostatniej wyprawy na Księżyc.
 5. Astronauci wracając z misji zabierali ze sobą fragmenty Księżyca. Z tej racji jest go na Ziemi prawie 400kg.
 6. Księżyc mógł zniknąć podczas trwania Zimnej Wojny, ponieważ Stany chciały pokazać swoje siły militarne i zrzucić na niego bombę. Gdyby tak się stało, to najprawdopodobniej nasz dzień, dzisiaj trwałby zaledwie 6 godzin.
 7. Buzz Aldrin był jedynym człowiekiem, który przyjął komunię na Księżycu.
Jak skutecznie pracować zdalnie

Redakcja mikrolog.pl

Nasi redaktorzy na tym blogu to zespół wszechstronnych entuzjastów, gotowych dostarczyć Ci najbardziej fascynujące treści z różnych obszarów życia. Każdy z naszych redaktorów posiada unikalną wiedzę i pasję do ciekawostek ze świata, nowości technologicznych oraz kulinarnych przepisów. Dzięki naszej różnorodności i zaangażowaniu, możemy zapewnić Ci artykuły, które nie tylko dostarczą Ci ciekawych informacji, ale także zainspirują do poszerzania horyzontów i eksplorowania nowych tematów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?