Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś
Technologia jaki router do światłowodu

Jaki router do światłowodu? Na co zwrócić uwagę?

Data publikacji 7 października 2022


Jaki router do światłowodu dobrać, kiedy dostęp do Internetu jest w obecnych czasach już tak powszechny, jak elektryczność czy też bieżąca woda. Pomimo jednak tak ogromnej jego popularności nadal dość mało osób wie, czym jest światłowód, jakie są jego zalety. Co więc powinno się o tym wszystkim wiedzieć? Jakie są na ten temat podstawowe informacje?

Jaki router do światłowodu i czym jest światłowód?

Od czego powinno się zacząć zdobywanie informacji na temat światłowodu? Rzecz jasna na samym początku dowiedzieć się trzeba, czym on tak w ogóle jest, a dopiero później uda się zrozumieć, dlaczego współpracujący z nim router musi być nieco lepszej jakości.
Jak każdy wie, sygnał zwykłego Internetu przekazywany jest po klasycznym, miedzianym drucie. Przyjmuje on wtedy postać sygnału elektrycznego. Ma to swoje plusy i minusy. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że przewód nie musi być wysokiej jakości, aby uzyskać połączenie z Internetem. W efekcie tego położenie go jest stosunkowo tanie. Z drugiej strony przepustowość takiego łącza będzie bardzo niska, więc korzystanie z niego nie będzie należało do zbyt komfortowych. Tym bardziej w dzisiejszych czasach, gdy ma się do czynienia z naprawdę dużą ilością danych.
Czym natomiast jest światłowód? W tym wypadku miedziany przewód zastąpiony został tworzywami sztucznymi i włóknem szklanym. Zamiast impulsu elektrycznego przesyłana jest fala świetlna, czyli po prostu światło. W efekcie tego dane poruszają się z naprawdę ogromną prędkością, nie są wrażliwe na zakłócenia, a także sama infrastruktura jest mniej wrażliwa na uszkodzenia.

Router WiFi światłowodowy — jak go wybrać?

Jak więc widać światłowody to naprawdę duży krok naprzód, jeśli chodzi o Internet. Jak jednak można się z łatwością domyślić, takie łącze internetowe wymaga zupełnie innego routera. Jaki router do światłowodu wybrać?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą, od której powinno się zacząć szukanie dobrego routera do światłowodu, jest upewnienie się, czy wyselekcjonowane modele posiadają przyłącze światłowodowe. W przeciwnym wypadku nie będzie można do nich podłączyć specjalistycznego kabla.
Kolejną bardzo istotną sprawą jest to, aby router charakteryzował się odpowiednią prędkością przesyłu danych. Jeśli wybierze się model zbyt wolny, wtedy będzie on ograniczał łącze i pomimo wysokiej prędkości na światłowodzie, będzie ona dławiona na routerze. Jaka prędkość w tym wypadku jest zalecana? Najlepiej wybierać modele o przepustowości 1000Mb/s.
Kolejną bardzo ważną kwestią, którą trzeba poruszyć podczas wybierania odpowiedniego dla siebie routera, są jego możliwości w zakresie sieci WiFi. Absolutnym minimum jest protokół WiFi 5, choć obecnie coraz popularniejsze staje się WiFi 6. Jeśli więc ma się możliwość zakupienia modelu nowszego, lepiej tak właśnie zrobić.
Dobrze jest przyjrzeć się jeszcze temu, jaki zasięg będzie miał kupowany router. Dzięki temu sieć WiFi będzie w całym domu działała z odpowiednią prędkością. Parametr ten można dość łatwo poznać po ilości anten, które będą się znajdowały na urządzeniu. Najlepiej wybierać wersje z minimum 4 antenami.

Jak skutecznie pracować zdalnie

Redakcja mikrolog.pl

Nasi redaktorzy na tym blogu to zespół wszechstronnych entuzjastów, gotowych dostarczyć Ci najbardziej fascynujące treści z różnych obszarów życia. Każdy z naszych redaktorów posiada unikalną wiedzę i pasję do ciekawostek ze świata, nowości technologicznych oraz kulinarnych przepisów. Dzięki naszej różnorodności i zaangażowaniu, możemy zapewnić Ci artykuły, które nie tylko dostarczą Ci ciekawych informacji, ale także zainspirują do poszerzania horyzontów i eksplorowania nowych tematów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?