Faktoring – najlepsze rozwiązanie w walce z zatorami płatniczymi
Data publikacji 13 stycznia 2023Widmo zatoru płatniczego jest szczególnie wyraźne w branżach takich jak TSL, budownictwo czy handel. Nie oznacza to jednak, że pozostałe gałęzie gospodarki są wolne od tego problemu. Tym, co najbardziej frustruje przedsiębiorców, jest fakt, że mogą oni paść ofiarą zatoru płatniczego nie z własnej winy. Czy jednak można podjąć równą walkę z zatorami? Odpowiedź brzmi: tak! Dysponujemy narzędziami, które pomagają nie tylko zabezpieczyć się przed powstaniem zatoru płatniczego, ale także zniwelować skutki tych, które już zdążyły wpłynąć na płynność finansową Twojej firmy. Sprawdź swoje możliwości!
Na czym polega zator płatniczy?
Zanim zaczniemy, upewnijmy się, że podobnie rozumiemy pojęcie zatoru płatniczego. Zatorem płatniczym nazywamy sytuację, w której przedsiębiorca traci płynność finansową – nie jest w stanie spłacić bieżących zobowiązań firmy – z powodu oczekiwania na uregulowanie należności ze strony kontrahentów. Szczególnie mocno dotyka to tych przedsiębiorców, którzy wystawiają swoim klientom faktury z odroczonym terminem płatności. W sytuacji, gdy kontrahenci z różnych powodów przestają płacić w terminie, płynność finansowa firmy jest poważnie zagrożona.
Nawet pojedynczy zator płatniczy to spory kłopot, gdyż może doprowadzić do powstania reakcji łańcuchowej. Jeżeli bowiem jeden podmiot nie jest w stanie zapłacić z powodu nieotrzymania środków w terminie, zator może powędrować dalej – kolejna firma nie otrzyma środków, a zatem będzie dysponowała ograniczonymi funduszami, co może skutkować opóźnieniami w uregulowaniu należności za następną transakcję.
Jak walczyć z zatorami płatniczymi?
Na szczęście istnieją sposoby na walkę z zatorami płatniczymi. Najskuteczniejszym z nich jest oczywiście odpowiednia “profilaktyka” w prowadzeniu biznesu. Na czym może ona polegać?
Dobrym pomysłem jest sprawdzanie kontrahentów. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i opóźnień, warto poświęcić nieco czasu i środków na zweryfikowanie sytuacji finansowej kontrahenta, któremu mamy zamiar wystawić fakturę z odroczonym terminem płatności. Prowadzenie regularnego i wnikliwego monitoringu płatności pozwoli zawczasu zareagować na sygnały zapowiadające możliwość powstania zatoru płatniczego.
Pielęgnuj relacje ze sprawdzonymi klientami. To wydaje się oczywiste, ale o wiele większe bezpieczeństwo daje prowadzenie interesów z kontrahentami, których mieliśmy już okazję sprawdzić. Uważaj jednak na klientów, którzy będą chcieli wykorzystać dobre relacje, by pozyskać dla siebie możliwość przedłużania terminu płatności.
Trzecim sposobem na walkę z zatorami płatniczymi, który warto rozważyć, jest skorzystanie z faktoringu. Usługa faktoringu pozwala nie tylko uchronić się przed powstaniem zatorów płatniczych, ale sprawdzi się także jako rozwiązanie problemu zatoru, który już zdążył wywrzeć negatywny wpływ na płynność finansową Twojej działalności gospodarczej. Dowiedz się, na czym polega faktoring – odwiedź stronę pragmago.pl!
Czym jest faktoring i jak działa?
Faktoring pozwala na sprzedaż faktur, a to niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim umożliwia firmom uzyskanie łatwego dostępu do należnej im gotówki. Jak to działa?
- Najpierw wystawiasz faktury klientom – faktoring online sprawdza się najlepiej, gdy prowadzisz regularne interesy ze stałymi klientami.
- Wysyłasz wniosek o faktoring na stronie faktora – podczas wypełniania formularza dodajesz podstawowe informacje na temat Twoich kontrahentów.
- Podpisujesz umowę faktoringową – możesz to zrobić z wykorzystaniem podpisu elektronicznego.
- Otrzymujesz dostęp do Strefy Klienta – w tym panelu możesz dodawać kolejne faktury do finansowania, a także zarządzać listą odbiorców.
- Przesyłasz faktury, dostajesz pieniądze – każdą przesłaną fakturę możesz w krótkim czasie zamienić na pieniądze!